Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Poliamid (nylon) - pierwsze próby

Poliamid (nylon) - pierwsze próby 09/26/2012 21:23 #3065

Poliamid korcił mnie od początku. Jest bez porównania mocniejszy od wszelkich ABS, PLA i mnóstwa innych polimerów.

Czytałem, że trudno, że mokry i trujący.

Podczas wizyty w ogrodniczym zakupiłem żyłkę nylonową o przekroju kwadratowym i przekroju w sam raz mieszczącym się do extrudera 3mm.

Chciałem zobaczyć co i jak, czy w ogóle się stopi bo w sieci straszą, że temperatura musi być wyższa.

Efekty były takie:

[attachment=0:2zp54o50]<!-- ia0 -->nylonCube_01.jpg<!-- ia0 -->[/attachment:2zp54o50][attachment=1:2zp54o50]<!-- ia1 -->nylonCube_02.jpg<!-- ia1 -->[/attachment:2zp54o50][attachment=2:2zp54o50]<!-- ia2 -->nylonCube_03.jpg<!-- ia2 -->[/attachment:2zp54o50][attachment=3:2zp54o50]<!-- ia3 -->nylonCube_04.jpg<!-- ia3 -->[/attachment:2zp54o50]

Oczywiście brzydkie, teraz czas na okrągłą żyłkę.
Ten fragment jest zupełnie inny niż ABS czy PLA - jest jakby elastyczny, można ścisnąć go palcami i wygiąć.

Jak się okazało poliamid faktycznie jest mokry. Po pewnym czasie zaczął "psykać" jakby pękały malutkie bąbelki.
To samo w sobie nie jest jakimś problemem bo 2h suszenia i w miarę szczelna puszka z pochłaniaczem na czas druku załatwi sprawę.

Drukowałem na 230 stopniach. Szło wspaniale a podstawowym problemem był kwadratowy przekrój żyłki i niedopasowana średnica.

Wydruk odkleił się na narożnikach, może stół był za mało nagrzany, będę to sprawdzał.

Co do "trującości" okazuje się, że podgrzewanie plastików do temperatur potrzebnych nam do drukowania nie powoduje wydzielania ilości toksycznych gazów (HCN, CO), nad którymi warto byłoby biadolić : http://www.3ders.org/articles/20120923-is-3d-printing-safe.html
Załączniki:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Poliamid (nylon) - pierwsze próby 09/26/2012 23:47 #3068

Nie wierzę w wyniki takich "badań", czy raczej testów. Cholera tak naprawdę wie co się tam wydziela bez porządnych badań w laboratorium, próbka na 2 gazy nic nie znaczy.

Azbest był nieszkodliwy chyba przez kilkanaście lat...
  • BlazakoV
  • BlazakoV Avatar
  • Podziękowania: 13
FreeDim - drukarki fotopolimerowe

Poliamid (nylon) - pierwsze próby 09/27/2012 08:36 #3072

Wspominałem , że pierwsze próby z żyłką do kosiarki też mam za sobą.
Do wydzielania trujących gazów podchodzę z rezerwą , każdy plastik śmierdzi jeden więcej drugi mniej ale to nie znaczy żeby go nie stosować.
Trzeba mieć sprawną wentylację w pomieszczeniu lub umieścić wyciąg blisko żródła zapachów , przecież nikt nie chce się otruć.
Teoretycznie każde tworzywo, którego używamy powinno mieć atest przydatności w danych warunkach, powinien go wydać producent i z pewnością wydaje ale czy ktoś to widział.
Zauważyłem że każda dostawa żyłki inaczej pachnie (śmierdzi) przy topieniu , mimo że pochodzi od tego samego dostawcy, a różni się tylko kolorem.
Jak to wyjaśnić , inne dodatki , inny producent surowca ?
Trzeba jeszcze brać pod uwagę lobbing producentów , który muszą dbać o własny interes nie zawsze zgodny z interesem klienta, mając w magazynach drut ABS zawsze skrytykują inne materiały.
Trzeba próbować nowych technologii bo to oznacza postęp , próbować ale zawsze z rozsądkiem.
Na poniższym obrazku z galerii widać zastosowanie wyciągu przy pracującej drukarce.
Załączniki:

Poliamid (nylon) - pierwsze próby 09/27/2012 08:54 #3073

Oczywiście, że takich badań nie powinno się traktować jako 100% bezbłędne źródło.
Pomieszczenie musi być wentylowane a pewnie, że najlepiej zamontować wyciąg do drukarki.
Jednak podstawa to zdrowy rozsądek. Jeżeli chodzi o trujące gazy to popatrzcie na papieroski : http://getfreeride.org/cns/page/czytelnia/medycyna/dym.html
A jak ktoś mieszka przy dużej ulicy to i wentylacja nie pomoże.

Nawiasem mówiąc moja żyłka w ogóle nie pachniała podczas drukowania.

Poliamid (nylon) - pierwsze próby 09/27/2012 09:05 #3074

mikromaker napisał:
Jeżeli chodzi o trujące gazy to popatrzcie na papierosk

a w każdym monopolowym jest wypisane, że alkohol szkodzi zdrowiu - ilu jest abstynentów na forum ? :P
Załączniki:

Poliamid (nylon) - pierwsze próby 09/27/2012 11:17 #3075

Właśnie czytałem wątek na głównym forum reprapa i facet Galaxyman7 twierdzi, że przerzucił się na żyłkę nylonową: http://forums.reprap.org/read.php?1,70471,page=4

U nas co prawda cena plastiku nie jest aż tak wygórowana.
Mnie do testów z nylonem skłania raczej jego wytrzymałość.

Co do bezpieczeństwa, tu jest karta granulatu PA6 firmy BASF:http://www.sidepinchclamp.com/documents/B3S%20POLYAMID%20SAFETY%20DATA%20SHEET--2007-02-05.pdf

Po krótce jest tu napisane, że temperaturę topnienia ma ok.220.
Nie należy przekraczać 300 i więcej stopni bo wydziela toksyczne produkty rozpadu: CO i HCN.

Jeżeli jest używany wg zaleceń, nie jest szkodliwy.
Tak więc wydaje mi się, że nie taki diabeł straszny.

Poliamid (nylon) - pierwsze próby 09/27/2012 20:20 #3087

Wyczytałem że do nylonu warto stół do 150 stopni rozgrzać aby się nie kurczyl za szybko i nie podwijał
  • u-design
  • u-design Avatar
  • Podziękowania: 2
Zawsze mówię to co myślę, choć nie każdy to lubi ... [Liroy]
3NOVATICA

Poliamid (nylon) - pierwsze próby 09/27/2012 21:53 #3090

Tu facet używa tektury :) http://reprap.org/wiki/Polyamide
  • Strona:
  • 1

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013